×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
FAQ

Czy istnienie zła i cierpienia nie udowadnia, że ludzie Boga nie obchodzą?

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Pytanie: „Zastanawiałem się jak możecie wierzyć w Boga, skoro na świecie jest tyle zła i jest oczywiste, że to Go nie obchodzi?”

Odpowiedź:  „Złe rzeczy dziejące się na świecie w żaden sposób nie dowodzą, że Bogu na nas nie zależy. Żyjemy w świecie, w którym ludzie, w większości, Boga odrzucili ...

„Wszyscy pobłądziliśmy jak owce, każdy z nas obrócił się ku własnej drodze, a Pan zwalił na Niego winy nas wszystkich.” (Iz 53:6)

Zatem, jak możemy obarczać odpowiedzialnością Boga, jeśli nasz świat zawodzi pod tyloma względami? (Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł pt. „Dlaczego”.)

Może złe rzeczy dziejące się na świecie wcale nie są miłe Bogu. Może nie podoba Mu się taki świat (a być może nie podoba Mu się o wiele bardziej niż nam), ale - w pewnym sensie - pozwala innym zarządzać nim przez pewien czas. Jezus przykazał swoim uczniom modlić się, by wola Boża stawała się na ziemi, tak jak to się dzieje w niebie (Mt 6:10). Zatem, oczywistą implikacją jest, że moralna wola Boga nie zawsze dzieje się na ziemi, nawet jeśli On przyzwala na taki stan rzeczy. W końcu, jest to kwestia Bożego charakteru. Czy Bóg jest Bogiem kochającym i współczującym? Według Biblii, jest...

„Jak się lituje ojciec nad synami, tak Pan się lituje nad tymi, co się Go boją.” (Ps 103:13)

Biblia mówi, że Bóg jest miłością (1J 4:8, 16). To, że pozwala nam posiadać wolną wolę stanowi część Jego kochającej natury. Bóg nie stworzył nas robotami. W rezultacie, doświadczamy zła, bólu i cierpienia odpowiednio do wyborów, jakie podejmujemy my i inni ludzie.

Nawet jeśli Bóg pozwolił, aby zło istniało przez pewien czas, obiecał je w pełni wytępić w przyszłości (Ap 21:3-5). A w swojej miłości, Bóg zapewnił nam wybaczenie zła, które uczyniliśmy i bólu, którego przysporzyliśmy innym...

„Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami.” (Rz 5:8)

Jedynie Bóg jest naprawdę dobry (Łk 18:19). Jeśli problemy obecne na świecie mówią negatywnie o czyimś charakterze, to o ludzkim, a nie o Bożym. Dla szerszego omówienia tego wielkiego zagadnienia, przejdź do sekcji Trudne Pytania na tej stronie.

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More