×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
FAQ

W jaki sposób ustalasz swoje normy seksualne?

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Pytanie: „Co mówi Bóg o różnych rodzajach seksualnego zaangażowania? Jakie są poglądy Boga na seks?”

Odpowiedź:  Większość ludzi określa swoje normy seksualne na podstawie posiadanych zasad moralnych. Oczywiście jest to uzasadnione, ponieważ - z jednej strony - seks stanowi osobistą odpowiedzialność. Z drugiej jednak seks dotyczy dwóch osób, więc nie jest jedynie kwestią osobistych standardów, prawda?

Niektórzy mówią, że seks jest w porządku, jeśli uprawia się go z kimś, kogo się kocha. Inni dodają, że jest dobry, jeżeli jest częścią opierającego się na wzajemnym zaangażowaniu związku. Wielu jednak powiedziałoby, że zaangażowanie lub miłość wcale nie są potrzebne. Czysta przyjemność i podniecenie wystarczą.

Coraz częściej spotyka się też ludzi przekonanych, że nikt nie ma prawa wyznaczać jakichkolwiek norm w przypadku seksu i powinno wystarczyć stwierdzenie, że: seks z każdym jest w porządku.

Co ty o tym myślisz? Czy dobre jest uprawianie seksu:

 • Na pierwszej randce? Tak Nie
 • Z osobą, z którą umawiasz się już cztery miesiące? Tak Nie
 • Z osobą tej samej płci? Tak Nie
 • W grupie? Tak Nie
 • Z rodzicem? Tak Nie
 • Z kimś, kto jest pijany lub pod wpływem narkotyków? Tak Nie
 • Z kimś, komu - bez jego wiedzy i zgody - podano „ecstasy”? Tak Nie
 • Z kimś, kto ma chorobę weneryczną, ale ci o tym nie mówi? Tak Nie
 • Z kimś, kto ma AIDS, ale ci o tym nie mówi? Tak Nie
 • Z siostrą lub bratem? Tak Nie
 • Z osobą małoletnią? Tak Nie
 • Z osobą będącą żonatą/zamężną? Tak Nie
 • Z osobą żonatą/zamężną, ale zamierzającą się rozwieść? Tak Nie
 • Z kimś wbrew jego woli? Tak Nie
 • Z kimś, kto jest wolny, podczas gdy ty jesteś żonaty/zamężna? Tak Nie
 • Ze zwłokami? Tak Nie

Sam widzisz jak może być to zagmatwane. Czy „seks z każdym” nadal wydaje się miarodajnym stwierdzeniem? Wielu z nas chciałoby narysować granicę gdzieś po środku: „Mam swoje normy. Myślę, że X, Y i Z są chorzy, ale z pozostałymi wszystko jest w porządku”. Jeśli mamy być zupełnie szczerzy, wszyscy mamy jakieś egocentryczne kryteria dotyczące seksu. Jednak ilu z nas opiera swoje normy seksualne na tym, co jest najlepsze dla drugiej osoby?

Jest co najmniej parę powodów, dla których powinniśmy kierować się normami, które posiada Bóg. Po pierwsze, Bogu zależy na tobie i na tej drugiej osobie. Po drugie, Jego mądrość i miłość są niezrównane.

Więc jakie są Boże normy?

1. Seks jest jednym z pierwszych tematów omówionych na samym początku Biblii. W zamyśle Boga, kobieta i mężczyzna powinni cieszyć się nim jako wyrazem trwałej jedności między nimi, gdy oboje stają się „jednym ciałem”. Żadna osoba z zewnątrz nie powinna ingerować w ich intymną relację ani tym bardziej próbować jej zniszczyć.

2. Pewne obszary seksu nie podobają się Bogu: kazirodztwo, zoofilia, seks pozamałżeński - każdy z nich jest określany jako zły i niemoralny w oczach Boga. Szczerze mówiąc, wszystkie nasze grzechy (nie tylko te dotyczące sfery seksualnej) stanowią zniewagę dla Boga, który jest święty. W jednym zdaniu, na przykład, zostaje wyjaśnione czego mamy unikać: „rozpusty, niegodziwych pragnień i pożądliwości, które jest cudzołóstwem … żądzy, gniewu i obłudy, oszczerstwa i haniebnego języka…”. Nie ma ani jednej osoby, która mogłaby powiedzieć, że nie popełniła żadnego nawet z tej krótkiej listy grzechów. Bóg mówi, że wszyscy grzeszymy lecz Jego pragnieniem jest byśmy nie pozwolili, by nasze życie charakteryzował brak moralności seksualnej, nieczystość, żądza, gniew, itp. Prawdopodobnie podzielasz to pragnienie.

Bóg pragnie przyjść do życia każdego z nas i wejść z nami w bliską relację. Prowadzić nas wedle tego, co uważa za właściwe tak, byśmy mogli doświadczyć tego, co Jezus określił jako „życie w obfitości”. Mówi, czego chciałby, byśmy w tym życiu doświadczyli: miłości, radości, spokoju, cierpliwości, życzliwości, dobroci i samokontroli. A gdy wejdziemy w relację z Nim, On wprowadzi te jakości do naszego życia. (Zauważ, że nie powiedziałam, że domaga się, żebyśmy stali się dobrymi, kochającymi, radosnymi, spokojnymi i cierpliwymi ludźmi.) Jego miłość, którą poznajemy w wymiarze osobistym, oddziałuje na nas w taki sposób, że możemy głębiej kochać innych ludzi, być dla nich cierpliwi, traktować każdego człowieka z szacunkiem itd. Relacja z Bogiem jest bowiem tak niezwykła i cenna, że wpływa na nasze związki z innymi ludźmi.

Oto kilka konkretnych fragmentów z Biblii, które pokazują, co o seksie myśli Bóg:

„Uciekajcie przed wszeteczeństwem. Wszelki grzech, jakiego człowiek się dopuszcza, jest poza ciałem; ale kto się wszeteczeństwa dopuszcza, ten grzeszy przeciwko własnemu ciału”1.

„Taka jest bowiem wola Boża: uświęcenie wasze, żebyście się powstrzymywali od wszeteczeństwa, aby każdy z was umiał utrzymać swe ciało w czystości i w poszanowaniu, nie w namiętności żądzy, jak poganie, którzy nie znają Boga. Aby nikt nie dopuszczał się wykroczenia i nie oszukiwał w jakiejkolwiek sprawie swego brata, gdyż Pan jest mścicielem tego wszystkiego, jak to wam zapowiadaliśmy i zaświadczaliśmy”2.

„Małżeństwo niech będzie we czci u wszystkich, a łoże nieskalane; rozpustników bowiem i cudzołożników sądzić będzie Bóg”3.

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

Przypisy: (1) 1Kor 6, 18 (2) 1Tes 4, 3-6 (3) Hbr 13, 4


UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More