×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
FAQ

Dlaczego Bóg pozwala na cierpienie?

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Pytanie: „Dlaczego ból musi istnieć? Dlaczego Bóg pozwala, by ludzie doświadczali fizycznego cierpienia?”

Odpowiedź:  Nie jesteśmy pewni, czy Bóg odpowiada w Biblii na twoje pytanie. Nie sądzimy, by dał wyraźną odpowiedź na to „dlaczego” pozwala, by pewne rzeczy miały miejsce. Całkiem możliwe, że wytłumaczy wszystko w późniejszym czasie, prawdopodobnie w dniu Sądu. Lecz wydaje się, że nawet nie odpowiedziawszy na pewne pytania, uważa, że wyjaśnił nam wystarczająco wiele, byśmy mogli się ku Niemu zwrócić i szukać Go w pokorze i prawdzie.

Nie sądzimy, żeby jakiś człowiek był zdolny powiedzieć na swoim sądzie: „Uwierzyłbym w Ciebie, gdyby nie ból, cierpienie i zło!” Bóg nie kupi takiego argumentu. On wie, co robi. Jeśli milczy na jakiś temat, ma w tym Swój cel. Dlatego należy rozważyć kilka spraw.

Pierwsza dotyczy Jezusa Chrystusa. Kiedy Bóg przybrał cielesną postać, nie odrzucił od siebie tego, co niesie ze sobą fizyczność. Znosił ból i cierpienie, więc musi mieć to jakieś znaczenie w planie Boga.

Po drugie, Jezus powiedział, że Jego królestwo nie jest z tego świata. Bóg ukochał świat, posyłając na ziemię swoje Słowo (Jezusa), lecz nie podoba mu się to, co się na tym świecie dzieje i to, jak on funkcjonuje (egoizm, grzech, krzywda, którą ludzie wyrządzają sami sobie i bliźnim). Bóg kocha świat, który nadchodzi - ten, w którym nie będzie więcej żałoby, płaczu, bólu i śmierci. To jest Jego królestwo.

Po trzecie, jedynie Bóg jest dobry. Niezależnie więc od tego, jakie jest nasze spojrzenie na dany problem, nie zobaczymy go z pełnej perspektywy, jeżeli będziemy źle o Nim myśleć. Bóg jest doskonały. Jest doskonale sprawiedliwy. Jest dobry. Jego postępowanie jest dobre i słuszne w każdym wypadku, nawet jeśli w pełni nie rozumiemy motywów Jego działania. Jezus powiedział, że w tym świecie będziemy doświadczali trudności. Powiedział to ludziom, którzy mieli być nienawidzeni ze względu na Jego imię (nienawidzeni za to, że w Niego wierzyli). Lecz Jezus dodał jeszcze: „To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”1.

Bóg nie pozostawił nas na tym świecie samym sobie. Nie porzucił nas.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz polegać na Bogu w czasie cierpienia, zobacz: „Gdzie jest Bóg, gdy dochodzi do tragedii?”

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

Przypisy: (1) J 16, 33


UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More