×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
FAQ

Skąd wiadomo, że Jezus żył naprawdę?

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Pytanie: „Czy są oprócz Biblii jakieś pisma historyczne, które potwierdzają, że Jezus żył naprawdę?”

Odpowiedź:  Tak. Korneliusz Tacyt (55-120 r. n.e.), uważany za najznakomitszego historyka antycznego Rzymu pisał o Neronie, który „karał najbardziej wyszukanymi torturami, ludzi zwanych powszechnie chrześcijanami, którzy znienawidzeni byli za swe potworne zbrodnie. Chrestus [Chrystus], fundator imienia, został stracony z wyroku Poncjusza Piłata, prokuratora Judei za rządów Tyberiusza, lecz podstępny zabobon stłumiony na czas pewien wybuchł ponownie, nie tylko w Judei, gdzie intryga miała swój początek lecz również w całym mieście Rzym”1.

Również Józef Flawiusz, historyk Żydowski (38-100 r. n.e.) pisał o Jezusie w swych „Dawnych dziejach Izraela” , mówiąc, że Jezus był człowiekiem mądrym, który dokonywał zadziwiających czynów, wielu nauczał, pozyskał zwolenników wśród Greków i Żydów, którzy wierzyli, że jest Mesjaszem, został oskarżony przez żydowskich przywódców, skazany na ukrzyżowanie przez Piłata, i uznany za zmartwychwstałego2.

Istnienie Jezusa Chrystusa odnotowują nie tylko Józef i Tacyt, lecz również inni antyczni pisarzy, tacy jak: Swetoniusz, Tallus, Pliniusz Młodszy i Lucjan. A z Żydowskiego Talmudu „dowiadujemy się, że Jezus został poczęty bez małżeństwa, gromadził uczniów, dawał o sobie bluźniercze świadectwa, czynił cuda, lecz są one przypisywane czarnoksięstwu, nie Bogu”3.

Tak więc, historycy czy to w sposób pochlebny, czy też niepochlebny, jednak o Jezusie pisali. Jest również wiele pism historycznych o wczesnych chrześcijanach.

Zauważ: Wiele osób posiada również wewnętrzne przekonanie, że Jezus istniał i wciąż istnieje w dniu dzisiejszym. Biblia mówi, iż Bóg przez swego Ducha będzie świadczył o Jezusie (J 15:26), i że przekona świat o Jego istnieniu (J 16:8-11). Dlatego jest możliwe dla kogoś bez dostępu do starożytnych pism historycznych lub do Biblii, że wierzy, iż Jezus istniał naprawdę. Człowiek może usłyszeć o Nim z innego źródła, a Bóg może to potwierdzić przez swego Ducha.

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

Przypisy: (1) „Roczniki” (15,44), tak jak cytowany w „Nowym dowodzie domagającym się werdyktu” (The New Evidence That Demands a Verdict) Josh’a McDowell’a. Poszukaj także w tej książce odniesień do innych historycznych źródeł.
(2) Przytoczone w „Jezus pod ostrzałem” (Jesus Under Fire) Michael’a J. Wilkins’a i J. P. Moreland’a, Zondervan Publishing.
(3) tamże.


UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More