×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
Istnienie Boga

DNA mówi, że Bóg istnieje

Nauka daje wystarczająco wiele powodów, by wierzyć w Boga. Dlaczego ważne jest DNA?

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Brytyjski filozof, dr Antony Flew, czołowy rzecznik ateizmu, aktywnie uczestniczył w debatach. Jednak odkrycia naukowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat doprowadziły go do wniosku, którego nie mógł odrzucić. W wywiadzie w 2004 roku stwierdził: "Super-inteligencja jest jedynym, dobrym wyjaśnieniem pochodzenia życia i złożoności natury"1. Znaczący wpływ na jego wniosek miały odkrycia DNA.

Kod DNA ludzkich komórek jest podobny do skomplikowanego programu komputerowego. Jak widać na zdjęciu po lewej, program komputerowy składa się z szeregu zer i jedynek, zwanego kodem binarnym. Kolejność i wartość cyfr sprawia, że program komputerowy działa prawidłowo.

program komputerowy:
kod DNA:

DNA składa się między innymi z czterech zasad azotowych, w skrócie oznaczonych literami A, T, G i C. Podobnie jak zera i jedynki, litery te są rozmieszczone w ludzkiej komórce następująco: CGTGTGACTCGCTCCTGAT itd. Ich kolejność ma wpływ na działanie komórki.

Zdumiewa fakt, że w maleńkiej przestrzeni każdej komórki ciała, taki kod zawiera trzy miliardy liter!2

Ilość informacji DNA w jednej komórce jest ogromna. "Czytanie kodu w tempie trzech liter na sekundę dniem i nocą, zajęłoby jednej osobie trzydzieści jeden lat"3.

Stwierdzono również, że 99,9% DNA dowolnego człowieka jest identyczne z kodem innych ludzi4. Unikalność każdego z nas wynika z kolejności, w jakiej ułożone są litery kodu w naszych komórkach.

Każdy Polak może zostać zidentyfikowany na podstawie jedenastu cyfr numeru Pesel. Jednak wewnątrz każdej naszej komórki znajdują się trzy miliardy liter struktury DNA, które należą tylko do nas. Kod ten pozwala nas zidentyfikować, ale też sterować komórkami.

Ważność kodu DNA

Dr Francis Collins, dyrektor Human Genome Project, zajmującego się odczytaniem ludzkiego genomu, powiedział: "DNA jest jak skrypt poleceń programu komputerowego, umieszczony w jądrze komórki"5.

Perry Marshall, specjalista ds. informacji, skomentował: "Nie ma programu komputerowego, który nie został zaprojektowany. Czy jest to kod, program czy wiadomość w danym języku, zawsze stał za tym inteligentny umysł"6.

Warto zadać sobie pytanie dotyczące trzech miliardów liter kodu, sterujących komórką: Kto napisał ten skrypt? Kto umieścił ten kod wewnątrz komórki?

Załóżmy, że idziesz plażą i dostrzegasz napis na piasku "Michał kocha Marysię". Wiesz, że fale tego nie zrobiły. Wykonał to jakiś człowiek. To dokładny komunikat, a przekaz jest oczywisty. Podobnie struktura DNA jest skomplikowanym skryptem informacji i kierowania procesami komórki.

Jak można wyjaśnić wyrafinowany sposób kodowania naszych komórek?

W 2000 roku, po ukończeniu procesu sekwencjonowania ludzkiego genomu, Dr Collins stwierdził: "Uświadomienie sobie, że odkryliśmy pierwszą stronę własnej instrukcji obsługi, wcześniej znanej tylko Bogu, jest dla mnie bardzo inspirujące"7.

Patrząc na strukturę DNA w organizmie ludzkim, nie możemy uciec od obecności inteligentnego, wręcz niezwykle inteligentnego, projektu.

Według Biblii, Bóg jest nie tylko naszym autorem, ale chce również wejść z nami w bliską relację i nadać sens naszym istnieniom. Rzeczy niematerialne, których potrzebujemy, siły życiowe, radość, mądrość i świadomość, że ktoś cię kocha… Bóg daje to nam, gdy Go słuchamy i Mu ufamy. Jest niezawodnym przewodnikiem przez życie. Jak zaprojektował DNA, sterujące komórką, tak chce kierować naszym życiem, abyśmy dobrze funkcjonowali. Dla Jego chwały i dla naszego dobra, bo nas kocha.

Dlaczego ważne jest DNA? To kolejny argument sugerujący istnienie Boga. Zaprojektował nasze ciała. Można Mu też zaufać w sprawie życia. Czy masz bliską więź z Bogiem? Zajrzyj tutaj: Osobiste poznanie Boga.

Inne argumenty, odpowiadające na pytanie: "DNA mówi, że Bóg istnieje", znajdziesz w artykule: Czy Bóg istnieje?

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

Przypisy: (1) Healthy-elements.com/atheists.html (2) Francis S. Collins, dyrektor Human Genome Project, The Language of God, (Free Press, New York, NY), 2006 (3) tamże (4) tamże, s. 125 (5) tamże, s. 102 (6) Perry Marshall, inżynier informacyjny, cosmicfingerprints.com. (Niektóre koncepcje w tym artykule mogą być również zaczerpnięte od tego autora) (7) tamże, s. 3


UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More