×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
Istnienie Boga

Jak odnaleźć wiarę?

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Pragniemy sensu - czegoś głębszego, trwalszego niż to, co oferuje codzienność. Pomyśl o chwilach, w których czułeś się usatysfakcjonowany. Może był to związek, kontakt z przyrodą lub osiągnięcie? Pomyślałeś: O to właśnie chodzi w życiu! Gdyby tylko ten moment trwał. Ale potem życie toczy się dalej.

Próbujemy powtórzyć takie doświadczenia lub znaleźć nowe, które zaspokoją pragnienia naszej duszy. Czy jest coś, co pozostaje na zawsze? Co się nie zmienia?

A co z wiarą? Dla wielu jest fundamentem, stabilizacją. Wielu agnostyków nie poświęca czasu ani uwagi na rozważanie możliwości istnienia Boga. Takie poszukiwania mogą przynieść niepożądane konsekwencje, podważyć obecny styl życia.

Jednak życie ma sposoby na przywrócenie koncepcji wiary na pierwszy plan.

Być może osoba, którą podziwiasz, mówi również o Bogu. Kwestia duchowości może wypłynąć na powierzchnię z powodu dokuczliwej pustki lub niepokoju, że jesteś całkowicie zdany na siebie.

W agnostycyzmie wciąż pojawia się możliwość istnienia Boga, nawet jeśli subtelnie. Czasami mogą to być myśli: Byłoby miło, gdyby kochający Bóg rzeczywiście istniał. Taki, który mnie zna, troszczy się o mnie i chce, abym zdał się na Niego.

Niektórzy widzą rozwiązanie w praktykach religijnych. Rytuały czy modlitwa mają być jak zanurzenie w wodzie gąbki, która wchłonie to, co dobre w religii. Być może u niektórych to działa, ale czy jesteś w stanie sprostać w ten sposób codziennym problemom? Presji pracy, relacji lub trudnych emocji?

Religia może być terapeutyczną ucieczką, doznaniem spokoju, który do pewnego stopnia wzmacnia. Czym jednak różni się od spaceru po pięknym lesie lub siedzenia nad cichym jeziorem? Czy same praktyki religijne rzeczywiście prowadzą do trwałego spotkania z Bogiem?

Wielu agnostyków zmaga się z koncepcją Boga, bo wiedzą, że nie można całym sercem dążyć do czegoś, w co intelektualnie wątpią. Czy istnieje jakieś rozwiązanie?

Czy istnieje jakiś realny sposób, by połączyć się z bóstwem i być pewnym jego istnienia?

Przez wieki nauka nie negowała Boga. Wiele lat temu ludzie przypisywali burze z piorunami mocom bogów. Obecnie wiemy, że to po prostu wyładowania atmosferyczne. Czy jednak ta wiedza wymazała podziw, odczuwany podczas ich oglądania?

Droga Mleczna zawiera 100-400 miliardów gwiazd i jest jedną z ok. dwóch milionów galaktyk we wszechświecie. Czy ta wiedza zmniejsza nasze zdumienie faktem, że Ziemia jest idealnie oddalona od Słońca? I że ogromne oceany stykają się z brzegami, doskonale zarządzane przez Księżyc?

Nasze środowisko, poza ludzkimi zniszczeniami, zawiera akurat takie powietrze, wodę i składniki odżywcze, które są niezbędne do podtrzymania życia. Niektórzy spierają się o to, co jest kurą, a co jajkiem, mówiąc, że jesteśmy tu po prostu dlatego, że te warunki istnieją. Może jednak warto zastanowić się, dlaczego jesteśmy tak obdarowani?

Kiedy ktoś dostrzega piękno natury, mnogość gatunków życia morskiego, twórczą różnorodność roślin i zwierząt, zachód słońca... może się zastanowić, czy po prostu mieliśmy szczęście, czy też otrzymaliśmy życie w prezencie?

A jeśli Bóg oferuje coś więcej niż naturę?

Bóg nigdy nie chciał, abyśmy przechodzili przez to życie samotnie, ale w bliskim związku z Nim, świadomi Jego miłości. Ujawnia w konkretnych słowach, jaki jest, jak widzi życie. Kieruje nas ku większemu spełnieniu, większym zasobom emocjonalnym i intelektualnym, gdy Go poznamy.

Człowiek nie musi porzucać rozumu na rzecz serca. Bóg dostarczył przekonujących argumentów, że wiara w Niego jest uzasadniona, a nawet oczywista. Zaspokaja również najgłębsze tęsknoty naszej duszy, jak nic innego.

Jak dochodzi się do wiary w Boga?

W to również zaangażowany jest Bóg. Pragnie, abyś Go poznał, abyś doświadczył życia, które dla ciebie zaprojektował. Bóg składa obietnicę: Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca. Ja zaś sprawię, że Mnie znajdziecie."1

Jeśli daje ci to poczucie nadziei, to tak właśnie ma być. Bóg chce, abyś Go poznał. Na naszej stronie znajdziesz wiele artykułów, przydatnych w poszukiwaniach relacji z Nim. Możesz też skorzystać z bezpłatnej serii siedmiu e-maili Czy jest Bóg?. Gdy się zapiszesz, otrzymasz tylko te wiadomości. Ponadto na końcu każdego e-maila znajdziesz link do rezygnacji z subskrypcji.

Wielu ateistów i agnostyków uznało ten kurs za pomocny. Przedstawia, czym wiara jest, a czym nie, naukowe i historyczne argumenty za istnieniem Boga i jak rozpocząć z Nim relację.

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

Przypisy: (1) Jer 29:13,14


UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More