×
SZUKAJ
KazdyStudent.pl
pytania dotyczące życia i Boga
Związki i Seks

Prawa kobiet

Z punktu widzenia feminizmu, Jezus był obrońcą i rzecznikiem praw kobiet

WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More PDF

Autorka - Marilyn Adamson

Feministki często krytykują różne religie za sposób w jaki traktują kobiety. Mają całkowitą rację. Przykłady nadużyć wobec kobiet na tle religijnym można wskazać na całym świecie. Jednak tym, czego feministki nie biorą pod uwagę jest to, że Jezus może być uważany za jednego z największych sprzymierzeńców feminizmu.

Przyjrzyj się kulturze Bliskiego Wschodu, w kręgu której żył Jezus. Żydowscy rabini zaczynali każde spotkanie w świątyni od słów: „Bądź błogosławiony Boże, za to, że nie uczyniłeś mnie kobietą”. Kobiety były wykluczone z życia religijnego i rzadko uczono je Tory, nawet w odosobnieniu. Mimo to, Jezus przyjął wiele kobiet do kręgu swych uczniów, rozwścieczając tym przywódców religijnych. Nauczał zarówno tłumy mężczyzn jak i kobiet i leczył oraz czynił cuda równie chętnie dla pierwszych jak i drugich.

Jezus zakwestionował również seksistowskie prawa społeczne. W tamtych czasach istniało prawo pozwalające mężowi rozwieść się z żoną z dowolnego powodu, na przykład, dlatego, że obiad nie został ugotowany na czas. Wyobraź sobie jaka niepewność i okrucieństwo wynikały z tego dla kobiet. Jak możesz się domyślić, to prawo działało tylko w jedną stronę - kobieta nigdy nie mogła rozwieść się z mężem. Jednakże, Jezus oznajmił, że zarówno mężczyzna jak i kobieta mają prawo do rozwodu, lecz tylko, gdy podaną przyczyną będzie cudzołóstwo i nawet wówczas rozwód zaprzeczał wizji, jaką na małżeństwo miał Bóg.

Kolejne ówczesne żydowskie prawo nakazywało kamienować na śmierć osobę przyłapaną na zdradzie małżeńskiej. Często jednak nie przestrzegano tego nakazu w stosunku do mężczyzn, którzy unikali kary i stosowano je tylko do kobiet. Niektórzy chcieli wiedzieć jak Jezus odniósłby się do kobiety nakrytej na cudzołóstwie. Pewnego dnia kilku mężczyzn przyciągnęło do Jezusa kobietę, którą przyłapali w łóżku z mężczyzną, prawdopodobnie swoim przyjacielem. Wezwali Jezusa do wydania przyzwolenia na jej ukamienowanie. Wiedzieli, że postawili Go w beznadziejnej sytuacji: gdyby okazał jej łaskę, okazałby się mięczakiem i ich wrogiem, bo nie przestrzegał prawa. Gdyby zaś wydał ją na ukamienowanie, sam zanegowałby swoje wyjątkowe, pełne szacunku traktowanie kobiet i nauczanie o miłosierdziu i przebaczeniu. Jezus odpowiedział mówiąc, by pierwszy rzucił w kobietę kamieniem ten z tłumu, kto nigdy nie zgrzeszył. Prawdopodobnie zarówna ta wypowiedź Jezusa, jak i sama Jego obecność, głęboko poruszyły tłum. Jeden po drugim, ludzie rozchodzili się. Jezus zwrócił się do wówczas do skruszonej kobiety i przebaczył jej wszystkie grzechy, tak jak tylko Bóg może to uczynić.

Autor, Philip Yancey, komentuje: “Dla kobiet i innych uciskanych ludzi, Jezus wywracał współczesną Mu przyjętą mądrość do góry nogami. Według biblisty, Waltera Winka, Jezus łamał obyczaje swoich czasów przy każdym spotkaniu z kobietą odnotowanym w czterech ewangeliach.

Zrozumiałe jest więc, że to właśnie kobiety, które go kochały, stały pod krzyżem, gdy większość Jego uczniów uciekła. I to kobietom jako pierwszym, Jezus ukazał się po zmartwychwstaniu. To nadzwyczajne. Zmartwychwstanie Jezusa było dowodem potwierdzającym wszystkie Jego wypowiedzi, w których przedstawiał się jako równy Bogu. Chociaż kobiety zajmowały niską pozycję w kulturze żydowskiej i nie miały żadnego autorytetu jako świadkowie wydarzeń, Jezus powierzył im przekazanie tej niezwykłej i radosnej nowiny. Dlaczego? Może Jezus chciał utrwalić w powszechnej świadomości, że tak samo mężczyznom jak i kobietom, oferuje przebaczenie, spokój, przewodnictwo i życie wieczne.

[Jeśli chcesz dla samego siebie dowiedzieć się jakie było podejście Jezusa do kobiet, przeczytaj w Biblii Ewangelię wg św. Jana, rozdz. 11.]

 Jak nawiązać przyjaźń z Bogiem
 Mam pytanie…

UDOSTĘPNIJ INNYM:
WhatsApp Share Facebook Share Twitter Share Share by Email More